Tasarımcıların Üç Boyutlu Düşünme Becerileri VR – AR Sistemleri ile Geliştirilebilir mi?


[et_pb_section admin_label=”section”]
[et_pb_row admin_label=”row”]
[et_pb_column type=”4_4″]
[et_pb_text admin_label=”Text”]
Özellikle mimarlar, iç mekan tasarımcıları, endüstri ürünleri tasarımcıları, gibi nesne ve mekan tasarımı alanında yoğunlaşan tasarımcılar, tasarım süreçleri boyunca nesneler ve boşlukları şekillendirir ve dönüştürürler. Ortaya çıkan nesne, tasarım sürecinin her aşamasında tasarımcının zihninde sürekli olarak görselleştirilir. Kağıt üzerine çizilen iki boyutlu resimsel görüntüler zihinde üç boyutlu görüntülere dönüştürülür veya zihinde oluşan üç boyutlu görüntüler kağıt üzerine plan, cephe, kesit görünüşler veya perspektif görünüşler olarak aktarılır.

Ancak, çok sayıda araştırmacı uzamsal becerilerin kişiden kişiye göre değiştiğini gösteren araştırma sonuçları elde etmiştir. Uzamsal becerilerin çocuklukta oynanan oyuncaklar, tercih edilen video oyunları veya bazı spor aktiviteleri ile ve hatta cinsiyete bağlı olarak değiştiğini gösterilmiştir.

Bu nedenle herhangi bir tasarım okuluna giren tasarım öğrencilerinin tümünün  aynı seviyede görselleştirme becerisine sahip olması beklenemez. Bazı öğrencilerin çeşitli nedenlerden dolayı, diğer öğrencilerden daha az beceriye sahip olması bu sebeple akademik başarılarının etkilenmesi olasıdır. Bu öğrencilerin uzamsal becerilerin geliştirilmesine odaklanmış fazladan eğitim süresine ve eğitmen desteğine ihtiyacı olabilir.

VR-AR sistemleri ile geliştirilen eğitsel video oyunları ve eğitim yazılımları bu soruna verilecek cevaplardan biri olabilir.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde sürmekte olan bir araştırmada bu cevap üzerinde çalışılıyor. Araştırmanın amacı tasarım öğrencilerinin uzamsal becerilerini geliştirmek üzere sanal gerçeklik ortamında (PC, tablet, telefon AR ve VR) çalışan ve farklı görselleştirme ölçeklerini ve becerilerini hedefleyen bilgisayar oyunu tabanlı sayısal eğitim uygulamaları hazırlamak ve etkinliklerini bilimsel yöntemlerle sınamaktır. Araştırmadan alınacak sonuçlar doğrultusunda tasarım öğrencilerinin uzamsal becerilerini geliştirmek üzere bir ders ve müfredat önerisi yapılacaktır.

 

Detaylı bilgi için Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Grafik Tasarım Bölümü’nden Yard. Doç. Çetin Tüker ile iletişim kurabilirsiniz.

[/et_pb_text]
[/et_pb_column]
[/et_pb_row]
[/et_pb_section]


Bir yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji