Teknoloji İnsanları – Margaret Heafield Hamilton


Yazılım Mühendisi, Bilgisayar Bilimci ve Sistem Mühendisi

              Margaret Hamilton,
17 Ağustos 1936 yılında doğmuş, 1954 yılında Hancock Lisesi’nden mezun olduktan sonra Michigan Üniversitesi’nden ve Earlham Üniversitesi matematik bölümünden 1958 yılında mezun olmuştur.

                Daha yazılımdan doğru düzgün söz edilmeyen 1960lı yılların sonunda Hamilton, NASA’da Apollo 11 Ay görevi için 145,000 satır assembly kodunu hem tasarlamış, hem yazmış, hem de yazan ekibi yönetmiş. O döneme bakıldığında böylesine önemli bir kodu son derece kusursuz şekilde yazmış olması yazılım tarihinin en önemli başarılarından biri olarak görülmekle birlikte;
Asenkron işletim,
Öncelikli işlem kuyrukları,
Hata toleranslı sistemler,
Yazılım test otomasyonu konularında tarihin ilk modellerini geliştirmiştir.

 

 Apollo projesinin en büyük başarısı olan Apollo 11’in yazılımını ise yukarıdaki fotoğrafta görebilirsiniz. Evet o gördüğünüz kağıt dizisi Hamilton’ın Apollo 11 için eliyle yazmış olduğu  bilgisayar ve hata kodları.

 

 

 

 

             

Hamilton Apollo Uzay Programı’nın kokpit uçuş yazılımlarını baştan sona tasarlayan MIT Enstrümentasyon Laboratuvarı’nın proje öncesi, proje süresince ve sonrasında başkanlığını yürütmüştür.Hamilton çalışmaları ve uzmanlığı sayesinde, Apollo 11‘in Ay’a inişi sırasında meydana gelen bir sorun nedeniyle tüm görevin iptal olmasını önlemiştir.     Apollo 11 görevinde Ay İniş Aracı’nın Ay yüzeyine inişinden dakikalar önce, kokpitteki bilgisayarların birçoğu uyarı alarmı vermeye başlamıştır. Radar sisteminin gönderdiği verilerin bilgisayar işlemcilerini aşırı yüklenmesinden dolayı sistem alarm vermeye başlamıştır. Ancak bu sistemin aslında iniş sırasında çalışmasına gerek yoktu. Radarın devreye girme nedeninin hatalı bir kontrol listesi nedeniyle çalışanların radarı hatayla devreye sokması olduğu sonradan anlaşılmıştır.

Hamilton‘ın uçuş aracı içerisindeki yazılıma bizzat eklediği bir hata ayıklama programı, bu hatayı kısa sürede fark ederek birincil öneme sahip görevlere öncelik verip, diğerlerini göz ardı etmeyi başarmıştır. Bu sayede Apollo 11 görevi için Ay’a gönderilen 3 astronot, o kadar yol gittikten sonra bu bilgisayar hatası nedeniyle geri dönmek zorunda kalmamışlardır ve başarıyla Ay’a ayak basmışlardır.

Margeret Hamilton, 1986 yılında kurduğu Hamilton Teknolojileri firmasının CEO’luğuna geçmiştir. Bu firmanın bütün ürünleri, Hamilton’ın kendi eliyle geliştirdiği bazı yazılımlara ve sistemlere dayanmaktadır.

 

Margeret Hamilton Ödülleri

    • 1986 yılında  Augusta Ada Lovelace Ödülü’ne,
    • 2003 senesinde NASA Sıradışı Uzay Çalışması Ödülü’ne( 37.200 $ ödül ile NASA tarihinde bir bireye verilen en büyük miktar oldu)
    • 2009 senesindeyse Earlham Koleji Sıradışı Mezun Ödülü’nelayık görülmüştür.
    • Ayrıca 2016 yılında en ünlü kadın NASA çalışanlarının legolarının sergilendiği LEGO Ideas’da adına özel lego sergilendi.

 

  • Nihayetinde ABD başkanı Barack Obama tarafından sanat, televizyon, spor  ve bilim dünyasından 21 kişiye Özgürlük Madalyası Bu 21 kişi arasında’da yazılım dünyasının efsane kadını Margaret Hamilton’da bulunmaktadır.

Bir yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji