Teknoloji İnsanları – Rachel Zimmerman


Uzay Bilimcisi, Mucit

 

Hayatı

1972 yılında Kanada da doğan Rachel bilime özellikle de uzay bilimine ilgili çok yüksek birisidir. Bu ilgisini okul yıllarında daha da yoğunlaştırmış 12 yaşına geldiğin de hayatını değiştiren o inanılmaz projesini hazırlamıştı.

Projesini Blissymbols’u kullanarak bir yazılım programı geliştirdi ve bir bilgisayarın ve özel bir dokunmatik yüzey yardımıyla beyin felci rahatsızlığı olan kişilerin çevrelerindeki kişilerle daha kolay iletişim kurabilmeleri sağlayan yazılım programını geliştirdi. Programının ismini de “Blissymbol Printer”  olarak verdi. Buluşu Kanada’daki London District bilim fuarında birinci, Cornwall’daki Kanada-Geniş Bilim Fuarı’nda (Ontario, Kanada) gümüş madalya kazandı ve Bulgaristan’da Dünya Genç Buluşcular Başarı Sergisi’nde sergilendi.

 

Blissymbols’u hakkında ise derlediklerimiz

Blissymbols dili şu an 5.000’den fazla grafik simgesinden oluşmaktadır. Her sembol veya Bliss kelimesi, yeni semboller yaratmak için sonsuz yollarla kombine edilebilir ve tekrar birleştirilebilen bir veya daha fazla Bliss karakterinden oluşur. Çoktan cümleler, birçok cümle şekli oluşturmak ve birçok dilbilgisi kabiliyeti sergilemek için sıralanabilir.

Sembolleri çizmek kolay ve hızlı tutmak için basit şekiller kullanılır ve soyut ve somut kavramlar kavramlarının her ikisi de temsil edilebildiğinden, Blissymbolics hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabilir ve geniş bir entelektüel yetenek yelpazesine sahip kişilere uygundur.

Bazı simgeler piktogramlardır. (Temsil ettiklerine benzer.)

Bazı semboller ideograflardır. (Bunlar fikirleri temsil eder.)

Semboller ek anlamlar yaratmak için de birleştirilebilir.

 

Rachel da bu simgeleri kullanarak hazırladığı yazılım programını daha görsel ve ihtiyaçlara göre geliştirdi.

Amerika Birleşik Devletleri Engelliler Ulusal Konseyi, birkaç yıl önce alternatif iletişim teknolojisinin bazı kilit noktalarını tartışan bir politika belgesi çıkardı (” Engellilere Teknoloji Kolaylaştırmak ““). Engellilik Anlaşması sözcülerinden bir Ulusal Konsey, aslında bir toplumun üyeleri günlük yaşamlarında (örneğin çalışma veya alışveriş gibi) çeşitli görevleri yerine getirmek için teknolojiye giderek daha fazla bağımlı hale geldikçe engellilerin benzer teknolojilere erişebilmesinin ne kadar önemli olduğunu belirttiler.

Rachel’ın icadı bu yüzden çok önemli. Bazı engelli kişilerin daha önce kendilerine açık olmayabilecek bazı faaliyetlere katılmalarına izin veren kullanımı kolay bir teknolojidir. Blissymbols dilinin keşfi engelli insanlara yeni bir iletişim aracı bulmalarına yardımcı olsa da aslında iletişim kurmalarına bazı dönemlerde yardımcı olmadı. Daha önce Blissymbolics’i iletişimde kullanmak isteyenler, odada kendinden başka bu sembolleri bilen ilgili sembolleri seçip bunları tercüme etmeye yardımcı olan başka bir kişiye ihtiyaç duyuyordu.

Bununla birlikte, Rachel’ın Blissymbols yazıcıları, çoğu kişinin kendi başlarına kullanması için kolay ve kendine yeni bir bağımsızlık ve kendi kendine yeterlilik hissi verdi. Ayrıca yazıcıyı e-postaları ve benzeri dosyaları doğrudan göndermek için kullanmalarına izin vermeleri de söz konusu.

Young Inventors Başarı Dünya Sergisinde Blissymbol Yazıcısı için madalya kazandı. Ayrıca YTV Televizyon Gençlik Başarı Ödülü’nü kazandı.

Bilim Kariyeri

  • NASA Ames Araştırma Merkezi
  • Kanada Uzay Ajansı
  • Gezegen Topluluğu
  • California Teknoloji Enstitüsü
  • Jet Propulsion Laboratuvarı

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji