Ubuntu’ya Telegram Yüklemek

Ubuntu'ya Telegram kurmak için 3 adım, $ sudo add-apt-repository ppa:atareao/telegram $ sudo apt-get update $ sudo apt-get install telegram


Gelişen mobil iletişim uygulamalarının arasında yer alan Telegram, Linux kullanıcıları ve Linux ile tanışan kullanıcıların aradığı, ‘How to install telegram on Linux’ ya da ‘Linux’da telegram nasıl yüklenir?’ sorusunun cevabı, işte bu yazıyla şimdi daha kolay!

$ sudo add-apt-repository ppa:atareao/telegram
$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install telegram

Yukarıdaki kodları ($ olmadan) sırasıyla terminalde (Ctrl + Alt + T) çalıştırmamız yeterlidir. Telegram sudo apt-get install telegram kodunun çalışması sonunda, yüklenmiş olacaktır. Ardından klavyede Window tuşuna yada Ubuntu’da ‘Search your Computer’ yaparak Telegram yazmalısınız. Telegram hesabınızı açmak için telefon numaranızı girip, send via SMS ya da send via CODE seçeneklerinden birisini seçerek telefonunuza başka bir araçta kurulu olan telegramınıza gelen şifreyi ekrana girerek kullanmaya başlayabilirsiniz (İlk defa kullanıyorsanız send via SMS seçeneğini seçin).

Eğer bu kodların ne ifade ettiğini bilmek istiyorsanız yazıyı okumaya devam edin.

$ sudo add-apt-repository ppa:atareao/telegram

Aslında formatı, sudo add-apt-repository ppa:user/ppa-name  şeklindedir. PPA(Personal Package Archive), paket listenizde yaptığınız veya Ubuntu kullanıcılarının yaptıkları herhangi bir paket güncellemesinde otomatik olarak güncellemeleri alır. Güncellemeyi aldıktan sonra listeyi güncellemeniz için aşağıdaki apt-get update kodunu çalıştırırız.

$ sudo apt-get update

Sistem, bildiği tüm arşivlerden en yeni yazılımları listeleyip, güncellemeyi yapar. Şimdi PPA’ dan yazılım yüklemeye hazırız.

$ sudo apt-get install telegram

 


0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji