Xamarin ile Tüm Platformlara Mobil Uygulama Yazın [Derya Kendirci]


Xamarin,native ve cross platform kavramlarını doğru bir yaklaşımla bir araya getiren ve C# diliyle mobil uygulama geliştirmenizi sağlayan bir platformdur.

Xamarin temel olarak Linux içerisinde C# kullanmak için geliştirilmiş olan Mono projesine dayanmaktadır. 2011 yılında Mono projesinin kurucusu olan Miguel de Icaza tarafından bu projeye son verilmiş ve Xamarin şirketini kurularak Xamarin projesini başlatılmıştır.

Gelişen teknoloji ile beraber Android için Java ya da iOS için Objective-C öğrenmeye gerek kalmadı diyebiliriz. Çoklu platform desteğine sahip, pek çok geliştirme platformu bulunuyor. Geliştirici tarafında her platform için özelleştirilmiş diller öğrenmek yerine,tek kodla her platformda var olmak çoklu platform çatıları için tercih sebebi olabiliyor.

Bu tercihlerde yerini alanlardan biriside Xamarin.

image_9beb523f-8a48-4812-a600-818fc9630e54

Xamarin Studio veya Visual Studio kullanarak içerisinde bulunan Xamarin.iOS ve Xamarin.Android sayesinde C# programlama dili ile native iOS, Android ve Windows uygulaması geliştirilebiliyor ve yazdığınız c# tabanlı uygulamanızı tek çatı altından birden fazla platformda yayınlayabiliyorsunuz.

 

Peki Xamarin performans olarak nasıl?

Xamarin performansı bakımından diğerlerinden ayıran en önemli özellik,yazdığınız C# kodları,derleme anında deploy ettiğiniz platformun(Android,iOS,Windows Phone) koduna dönüştürülür. Bu sırada kodunuz bazı optimizasyonlardan geçirilir ve oluşturulan çıktı geliştiricilerin yaptığı temel hataları ortadan kaldırarak Native ortamda yazılan kodlardan daha performanslı olur. Yapılan karşılaştırma testlerinde herhangi bir performans kaybı gözlenmediği gibi zaman zaman daha yüksek performans puanı gözlenmiştir.

Xamarin’i nasıl kullanabilirim?

Mono çatısı üzerine kurulu olan Xamarin, Visual Studio ile birlikte ek bir modül olarak kullanılabiliyor. Bunun dışında dilerseniz yine bir başka açık kaynak proje olan MonoDevelop üzerine kurulu Xamarin Studio’yu da kullanabilirsiniz.

Xamarin’de proje türü seçimi nasıl yapılmalı?

Xamarin platformu sağladığı farklı Visual Studio Proje Template’leri ile size yapısal olarak birbirinden tamamen farklı seçenekler sunmaktadır. Projenizin yapısına ve ihtiyaçlarına bağlı olarak doğru yöntemlerin belirlenmesi yani doğru yerden başlanması projenizin başarısı ve süresi açısından birinci derecede önem taşır. Xamarin.Forms, Xamarin Traditional, Shared, PCL gibi yapıları inceledikten sonra projenize başlamanız daha iyi olacaktır.

gtblog_xamarin_deryakendirci2

Microsoft’un Xamarin’i satın alması ile birlikte, türkçe dökümantasyon oranı ciddi anlamda arttı.Dökümantasyonları ve yeni oluşan Xamarin Türkiye Topluluğunu takip edip, Xamarin Türkiye tarafından verilen eğitimleri izleyerek, etkinliklere katılarak Xamarin hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Teknik sorularınızı MSDN forum sitesinden iletebilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz kaynaklar,

Xamarin Türkiye – http://xamarintr.com/

MSDN Türkiye – https://social.msdn.microsoft.com/Forums/tr-tr/home

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Mobil