Yapay Zeka Duygularımızı Okuyabilir!


Günlük hayatımıza dokunmaya devam eden yapay zeka, birkaç yıl içinde duygularımızı okuyabilir. Araştırmacıların, koyunlar üzerindeki çalışmalarında yüzde 80 doğruluk sağlandı.

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları, koyunların yüz ifadelerini okuyarak acı, üzüntü durumlarını değerlendirebilen bir yapay zeka algoritması geliştirdi. Hayvancılıkta acı veren durumların erken tespitini sağlayacak bu sistem, insan yüz ifadelerin duyguları okumak için temel alınabilir.

gtblog_yz2

Sistem nasıl çalışıyor?

Koyun Ağrısı Yüz İfadesi Ölçeği (SPFES) sistemi, 500 koyun fotoğrafı içeren bir veri seti kullanılarak geliştirildi. Koyun ağrı veya üzüntü duyarken yüzünün beş farklı özelliğini nasıl belirleyeceğini öğrendi. Ardından algoritma, ağrının ciddiyetini belirlemek için özellikleri 1-10 arasında derecelendiriyor. Yapılan testlerde, SPFES’in ağrı düzeylerini yüzde 80 doğrulukla tahmin edebildiğini gösterdi.

gtblog_yz3

Ekip, durağan görüntülerin yüksek doğrulukla analizinden sonra, hareketli görüntülerde de aynı başarıyı elde etmeyi umuyor. Ayrıca hayvanlar ve insanlar dikkat çekici derecede benzer davranışlar gösterdiği için yapay zeka araştırmacıları, çapraz geçiş ve geliştirme çalışmaları ile sistemin insanlar için de uyarlanabileceğini düşünüyor.

Kaynak: ShiftDelete.net

 


0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji