Yapay zeka mı? [Berat Yıldız]


Bu yazımda Yapay Zeka’nın bilimsel altyapısından çok, ona karşı olan bakış açımızı ele alıyorum. Bir de sıkça duyduğum bazı sorulara değiniyorum.

 “Yapay zekâ, bilimsel adıyla mantıksal analiz robotu ; bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti.” (Vikipedi)

İnsanlar öncelikle hayvanlarla arasındaki farkı; düşünerek hareket edebilmeleri olarak açıklamışlar fakat görüyoruz ki günümüzde bu tanımın pekte geçerliliği kalmadı. Şunu da unutmamalıyız, bu tanım yüzlerce yıl yürürlükte bulunan bir tanımdı. Teknolojinin ilerlemesiyle devam eden araştırmalar doğrultusunda bu ve buna benzer bir çok doğru yerini başka doğrulara bırakmış vaziyette. Belki de yıllar sonra teknolojinin ilerlemesiyle bu tanımlar daha da değişecek.

 Peki bu kadar zaman harcamaya değer mi? Direkt doğruyu bulamaz mıyız?

Yıllar önce izlediğim I, Robot ile Yapay Zeka(bundan sonra YZ diye yazacam) ile tanışmaya başlamıştım. Sonrasında ilk bilgisayarımızdaki santranç oyunu, bilgisayarın beni sürekli yenmesiyle, YZ’ye olan ilgimi daha da yoğunlaştırmıştı. YZ geçen yıllar doğrultusuda daha da garip haller aldı ve ilgimi daha da üzerine çekmeyi başardı. İnternetin de desteğiyle, YZ şuanda belki de bilemediğimiz kadar kendince çığır açıyordur. Peki YZ’ye olan bakış açımız nasıl? İlerisi için neler düşünüyoruz?

Giriş paragrafımdan başlayarak kendime sorduğum soruları yine kendim için cevaplamaya çalışacağım. YZ tanımda da olduğu gibi “Canlılara Benzer” düşünebilmeyi amaçlıyor. Diyebilirsiniz, “insanlar düşünüyor bir de neden robotları düşündürmeye çalışıyoruz ki?”. Zaten konu da o, evet düşünebiliyoruz ama ne kadar hızlı düşünüyoruz? Asıl soru da bu. Mesela, bir çok hastalığa bulunan çözümler insanlar için ne kadar da uzun sürdü? Bir çok matematiksel formüller ne kadar zaman sonra kanıtlanabildi? YZ araştırmacılarının da asıl amacı, bu tür sorunlara daha kısa zamanda çözüm bulabilecek bir zekanın daha hızlı düşünebilmesi, tüm olasılıkları daha hızlı değerlendirebilmesi ve sonuca daha erken gidebilmektir. Edison’un bilmem kaç denemeden sonra bulduğu ampülü YZ tüm olasılıkları tek tek düşünecek ve daha hızlı bir şekilde bir defa da yapacak. İlk soruma vermiş olduğum cevap umarım sizi tatmin etmiştir.

gtblog_yapayzeka2_beratyildiz

YZ’ye olan bakış açımıza gelecek olursak, YZ konulu bilim-kurgu filmleri , kitapları ve makaleleri var. Hepsinde de farklı alanlar ele alınmış. Robotların dünyayı ele geçirdiği, bilgisayarların artık söz dinlemediği… gibi arttırabiliriz konuları. Ben bilim-kurgu yazarları gibi bakmıyorum olaya. Araştırmacılardan bir çoğunun makalelerini inceledim, konuşmalarını dinledim. Genel olarak hepsi aynı fikirdeydi, insanların iyiliği için ne yapabiliriz gibi düşünceleri vardı. Konuyla ilgili güzel bir video var, izlerseniz faydalı olabilir.

Evet bir çoğumuz duymuşuzdur. Yapay Zeka. Bir çoğumuzun aklında, “Dünyamızı ele geçirecek.” Gibi fikirler olabilir. Hıh şöyle düşünecek olursak , akıllı telefonlar dünyayı ele geçirdi ya da Facebook dünyayı ele geçirdi gibi. Evet olabilir; Yapay Zeka dünyayı ele geçirecek diyebiliriz. Askeri alanda yapılan araştırmaların da ne düzeyde olduğunu bilmiyorum, sırf muhalefet olsun diye bunu da sorabilirsiniz. O tür araştırmalar genel de paylaşılmaz. Ben genel de sağlık, fizik, mühendislik alanlarında ki gelişmeleri takip ediyorum, size de tavsiyem eğer takip edecekseniz bu alanlara yoğunlaşın, daha çok Open Source(açık kaynak) bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ek olarak, insan evriminden yola çıkarak geliştirilen algoritma ile ilgili de, şu video’yu izlemenizi öneriyorum. YZ’ye olan bakış açılarının ne kadar uçuk olduğunu görebilirsiniz.

Bir yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Bilim ve Teknoloji