Yeni Bir Sosyal Ağ: Mastodon!


Bağımsız ve kar amacı gütmeden kurulan efsane platform Mastodon hem Twitter’a büyük bir rakip olarak hem de gündeme damga vurmaya geldi.
  • Hiçbir sosyal medya mecrasının üçücü parti istemcisi gibi çalışmıyor. Yani bağımsız.
  • Neo-nazi gibi ayrımcılık ve ırkçılık taraftarı olmak kesinlikle yasaklanmış.
  • Twitter’dan çok daha iyi gizlilik denetimleri var.
  • 140 karakter değil 500 karakter! “Tweet” yok “toots” var.
  • Reklam veya herhangi bir ücret yok ve tamamen açık kaynak.
  • Kullanışlı ve tertemiz bir arayüzü var: GIF desteği bulunuyor.

Platformun kurucusu, Almanya’da yaşayan 24 yaşındaki Eugen Rochko. Bir reklam veya para kazanma hedefinin olmadığını dile getiriyor. Platformun finansmanı için ise ayda 800 dolarlık (yaklaşık 3000 TL’lik) bir hedef koymuş ve bunu kullanıcılarının bağışlarıyla yapıyor.

Ana sayfa akışınızı Twitter’a göre isteğinize daha uygun olarak şekillendirebiliyorsunuz. Mastodon tıpkı Twitter’da tweet, Facebook’ta post denilen kavramlar gibi gönderilerine “toots” adı verilir. Mastodon kullanıcıları, Twitter 140 karakterine sahip tweetlerine kıyasla 500 karaktere sahip “toots” gönderebilirler.

Girişte göreceğiniz farklı amaçlarla açılmış birçok sunucu arasında tek profille gezinti yapabiliyorsunuz. Takip ettiğiniz kişileri farklı sunuculardan da görebiliyorsunuz. Bu konu hakkında Rochko şunları söylüyor: “Farklı sunucular var. Kullanıcıların birinde bir hesabı var, ancak hesaplarının nerede olursa olsun birbirleriyle etkileşim kurabiliyor ve birbirlerini takip edebiliyorlar.”

Böylece hakkında söz söylemek istediğiniz konuların döndüğü yerlere öncelik vermeniz daha kolay oluyor ve bunu yaparken işin özünden uzaklaşmayıp takipçilerinizle iletişime devam edebiliyorsunuz.

Ah, the dreaded tech bro.

 

Peki neden farklı sunucular?

Birincisi, eğer maliyetler bir grup gönüllü sayesinde karşılanıyorsa, ticari olmayan bir girişim olması sebebiyle çalışma prensibini kolaylaştırıyor. Ayrıca birisi sıkılır ve bir sunucuyu yönetmeyi bırakırsa, tüm ekosistem onunla birlikte çökmüyor, yerine yenileri ekleniyor ve Mastadon ayakta kalmaya devam ediyor.

Like a chill Tweetdeck.

Denemek isteyenleriniz için Mastadon burada.

Henüz Türkçe desteği yok ve muhtemelen gelmesi zor. Ancak ülkemizde yeteri kadar ilgi çekerse neden olmasın?

Kaynak: Mashable


2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Sosyal Medya