Yeni Reklam Alanı: INSTAGRAM


 

 

Gün geçtikçe teknoloji hayatımızın merkezinde yer edinirken bunun bizim için iş imkanı doğurmaması kaçınılmaz. Günümüzde birçok sosyal paylaşım sitesi varken içlerinde en hızlı yayın akışı yapan ve kitlesi her geçen gün büyüyen Instagram’da reklam için uygun platform oluşturuyor. Instagramı pazarlama için cazip kılansa; diğer geleneksel yöntemlere göre daha kolay ve zahmetsiz olması. 

Peki bir anda bir çok insana ulaşabildiğimiz Instagram’da reklam yaparken nelere dikkat etmeli? Birlikte dikkat edilecek noktaları inceleyelim. 

-Hedef Kitlenize ve Ürününüze Uygun Bir İsim  

Instagram’da ürün pazarlaması yapabilmek için öncelikle yapacağımız ürüne ve reklam içeriğine uygun bir isim belirlemekte fayda olacaktır. Instagram içerisinde online hesap adı altında pazarlama sayfaları bulunduğundan isminizin bu tarz olması size görünürlük kazandıracaktır. Bunun dışında ki isimler içinde akılda kalıcı olabilecek isim bulmakta fayda var.

-Ürün Fotoğrafları Etkileyici Olmalı 

Görselliğin ön planda olduğu Instagram’da ürün tanıtımını yaparken yine görsel anlamda hedef kitleye hitap edecek ürün fotoğrafları kullanılmalı. Aynı zaman da ürünler tek bir açıdan değil birden fazla açıdan çekilip kolaj gibi uygulamalarla birleştirilip veya Instagramın birden fazla fotoğraf paylaşma özelliği kullanılarak takipçilerin beğenisine sunulmalıdır.

-Paylaşımın İçinde Etiket Kullanımı  

Paylaştığınız ürünün Instagram hesabında ürünle ve hedef kitlenizle alakalı alanlarda görünürlülüğünü arttırmak adına etiketler oluşturararak daha fazla kitleye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle paylaşımınız kısa sürede çok fazla kısımda görünür olacaktır. Ürünle alakalı en az üç etiket öneririz.

 

-Açıklamalar Kısmı Takipçilere Hitap Etmeli 

Paylaştığınız ürün fotoğraflarının altına yaptığınız açıklama takipçilerinizin sadakati için zemin oluşturacaktır. Burada yalnızca ürünle ilgili bilgiler vermektense biraz daha samimi bir paylaşım içinde olmak takipçilerin tereddütlerini gidermek açısından faydalı olacaktır. 

-İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ GÜNCELLEYİN

Instagram’da takipçilerin size ulaşmasını kolaylaştırmak açısından iletişim bilgilerinizi WhatsApp numarasını, mail adreslerinizi güncel tutun ilgili WhatsApp numarasını profil resmi ve açıklamasında ürünle alakalı resim ve notlar olması iletişimi kolaylaştıracaktır.  

 

-Takipçi Olmakla İşe Başlayın 

Sayfayı ilk kurduğunuzda muhtemelen hiç takipçiniz olmayacaktır. Takipçi sayınızı arttırmak için öncelikle siz takipçi olmakla işe başlayacaksınız takip ettiğiniz insanlar potansiyel müşteriniz olabilir. 

-Mesajlara Geri Dönüş Oranınız Yüksek Olmalı 

Instagram üzerinden yaptığınız paylaşımlara alakalı yorumlar ve mesajlar olacaktır. Aynı zamanda iletişim adreslerinden de geri dönüşler alacaksınız bunlara karşı yaptığınız hızlı geri dönüşler müşteriyle iletişiminize artı katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda kullanıcılara ödeme ve teslim kolaylığı sağlamak, onlara isimleriyle hitab etmekte de fayda var.

-Belli Ürünlere Yönelin

Yaptığınız reklam da belli kategoriden ürünlere yönelmek daha net ve doğru bir tavır olacaktır. Aksi takdirde kullanıcıların kafasında ürün yelpazeniz genişledikçe bir kararsızlık ortamı oluşur, buda kullanıcı kaybetmenize zemin hazırlar sık sık paylaşım yapmamaya ve yaptığınız paylaşımlarda belli kategoridenn ürünler paylaşmaya dikkat edin.


0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Girişimcilik