Youtube Terörle Mücadelede 4 Yeni Adım Atıyor!


Youtube, terör videolarıyla mücadele için yeni önlemler aldığını duyurdu. Şirket ayrıca, teknoloji endüstrisinin politikaları ihlal eden içerikleri belirleme ve kaldırma rolünü tartışarak bu tür içerikleri ilk etapta yüklemeyi reddetme fırsatını da buldu.

Google’ın genel hukuk danışmanı Kent Walker açıkladı. “Terörizm, açık toplumlara yönelik saldırılar, şiddet ve nefretin neden olduğu tehditler hepimiz için kritik sorunlardır. Bu bağlamda Google ve YouTube çözümün bir parçası olma kararlılığındadır. Çevrimiçi şiddet sorunuyla mücadele etmek için hükümet, kolluk kuvvetleri ve sivil toplum gruplarıyla birlikte çalışıyoruz. Hizmetlerimizde terörist içerik için yer bulunmamalı.”

Youtube kendine düşen görevde şu adımları atacak:

  • Aşırılık ve terörle ilgili videoların tanımlanmasına yardımcı olmak için teknolojinin kullanımını artırıyor. YouTube, son altı ay içinde kaldırdığı terörle ilgili içeriğin % 50’sinden fazlasını bulmak ve değerlendirmek için video analiz modelleri kullandı. Şimdi makine öğrenimi(machine learning) araştırmalarını uygulamak için daha fazla mühendislik kaynağı ayırmaya başladı.
  • Mevcut 63 sivil toplum kuruluşuna 50 tane daha ekleyerek Youtube Heroes programını geliştiriyor. Youtube bu programına dahil olan kullanıcıların videoları raporlayıp edindikleri bilgileri paylaşması, yabancı dildeki videolara altyazı eklemeleri bekleniyor.
  • YouTube politikalarını açıkça ihlal etmeyen videolara daha sert bir tutum gösterilmesini destekliyor. Örneğin, aşırı dini veya üstüncül içeriğe sahip içerikler içeren videolar kısa bir süre içinde geçiş uyarılarının ardında görünecek ve para kazanmayacak, önerilmeyecek, yorumları kullanıcı onaylamaları için uygun olmayacaktır.
  • “Yönlendirme Yöntemi” ni Avrupa çapında daha yaygın bir şekilde uygulamak için Jigsaw ile birlikte çalışmaya başlanıldı. Bu yöntemle, potansiyel ISIS üyelerine ulaşmak ve onları anti-terörist videolara yönlendirmek için çevrimiçi reklamcılığı kullanmak hedefleniyor.

Google son zamanlarda Microsoft, Facebook ve Twitter da dahil olmak üzere diğer teknoloji şirketleriyle çalışmaya hazır olduklarını da belirtti. Hedeflerinin, teknolojiyi paylaşmak ve geliştirmek, küçük şirketleri desteklemek, terörizmle çevrimiçi mücadele etmek için ortak çabayı hızlandırarak uluslararası bir forum oluşturmak olduğunu da belirtti.

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Sosyal Medya