Zamanın Çok Ötesinde Bir Adam: Leonardo da Vinci


Leonardo 1452 yılında Tuscany’deki Vinci yakınlarında doğdu.Çocukluğu hakkında pek fazla şey bilinmiyor fakat İtalya’nın karışıklık yaşadığı bir döneme tanıklık etmiştir. İtalya 5 bölgeye ayrılmıştı,her birini büyük bir şehir yönetiyordu,bu bölgeler insafsız aileler tarafından yönlendiriliyordu. Leonardo bu ailelerden ikisi için çalıştı tek tesellisi onların sanat ile ilgilenmesiydi.Onun dışında bu büyük aileler birbirleri ile de savaş halindeydiler,tek ilgilendikleri sanatçılar ve silah yapan kişilerdi.Bu özellikleri taşıyan kişilere sempati duydular. Leonardo ise ikisini de kapsıyordu.Bu yüzden dikkatleri üzerine çekti ve çok sevildi.

İlk zamanlarda Leonardo bilimden çok sanatla ilgiliydi,çok fazla resim yapıyor ve insanları gözlemliyordu.1469 yılında ise hayatını değiştiren bir gelişme oldu,ünlü bir sanatçı olan Verrocchio’nun atölyesinde çalışmaya başladı.

da vinci1

lisa

Leonardo muhteşem bir sanatçıydı.İnsanları,dağları,hayvanları ve suyu çizdi.Bunun yanı sıra sanatla ilgilendiği kadar  bilim ve mühendislik de ilgilenmeye başladı.Hatta, Milan hükümdarına mektup yazarak savaşta kullanabilmesi için icatları olduğunu ve resim çizdiğinden bahsetti.İcatlarının arasında;yıkılmayan köprüler ve taş fırlatma makineleri bulunuyordu.

Ekran Alıntısı

SADECE HAYAL ETTİ

Vinci deniz altıyı,planörü ve tankı beş yüz yıl önce icat etmişti ve düşünüldüğü zaman ilk denizaltı  1620 yılında yapıldı,ilk planör 1849 yılında uçtu,ilk tank 1900’lü yıllarda kullanılmaya başlandı.O zamanın ötesinde bir bilim insanıydı. Leonardo bir rönesans insanıydı sanatın ve bilimin harmanladığı bir dahiydi.

Öncelik olarak Leonardo’nun icatları sadece bir hayalden ibaretti ayrıntılı olarak düşünülmemişti ve tasarlanmamıştı.O hayal kurmayı severdi.Fakat  1480’lerde ölü hayvanları özellikle kuşları inceleyerek derin çalışmalar yapmaya başladı.Ardından o harika düşüncesi meydana geldi,gökyüzünü keşfetmek ve çalışmalara başladı.Ve bir paraşüt icat etti.Ardından ise helikopter tasarımı yaptı.

Leonardo silah ve uçan makinalar tasarlayarak asırlarca Milan’da kalabilirdi fakat savaştan dolayı Milan’ı Fransızlar istila etti.Ardında Leonardo Vedenik’e gitti fakat burası da Türklerin saldırısına hazırlanıyorlardı.Vinci günlüğünde şöyle bahsediyor:

”Pazartesi günü  Venedik halkı onları Türk saldırılarından korumamı istedi.İnsanlar her zaman benden yeni silahlar yapmamı istiyor.Neden birbirlerine karşı daha iyi olamazlar ki?”

İNSAN TİPİNDE BİR ROBOT HAYALİ VARDI

Vinci bir şeyleri icat etmenin yanında incelemeye de bayılıyordu. Böylece insan vücudunu inceleyerek çalışmalar yapmaya başladı. Kalp ayrı bir sorundu vücudun dışına çıkarıldığında incelenemiyordu. Bunun yüzünden Vinci kalplere bal mumu enjekte ediyor ve kalıplar halinde çıkarıyordu.Çalışmalarına hızla devam eden Vinci savaş yüzünden çalışmalarını yarıda kesti.Fakat Roma’da birkaç buluşa daha imza attı.

kadavra

Ekran Alıntısı
İnsan temalı robot tasarımı

-Delik delme makinesi

-Otomatik Tartı

-Su saati

-Nem ölçme aleti

-Aslan şeklinde hareket yeteneği olan bir robot (bir çeşit otomasyon)

-Kendi kendine ayağa kalkıp oturabilen şovalye

Son olarak;Leonardo uçma fikrine hep bağlı kaldı.Planörü gerçekten çalışabilirdi fakat bunu geliştiremeyecek kadar yaşlanmıştı.67 yaşında 1519’da öldü.Fikirleri dünyayı değiştirebilecek türdendi fakat çalışmaları gizli kaldı.

 

 

5 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar Başarı Hikayeleri